Scoala Gimnaziala Dumbravita

0256 21 42 74

TELEFON INFO

Luni - Vineri
08.00 - 16.00

1 Decembrie- ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI

1 Decembrie- ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI

1 Decembrie- ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI

Publicat: 04/12/2022 Data eveniment/activitate: 25/11/2022 Casa de cultură - Dumbrăvița

Data de 1 Decembrie este ziua în care sărbătorim Unirea tuturor românilor.

Cu o profundă semnificație istorică, Ziua Națională a României este celebrată cu mândrie și fast în toate colțurile țării noastre și nu numai.

Dragostea de țară și de limbă, respectul față de pământul strămoșesc sunt sentimente superioare, iar noi, educatorii, avem datoria de a transmite aceste valori și de a ne asigura că elevii noștri înțeleg semnificația acestora. Cadrele didactice au reușit să marcheze  această zi mobilizând aproape 300 de elevi de clasa pregătitoare și clasa I la o horă românească !

Ne bucurăm că elevii noștri  au îmbrăcat entuziasmați portul tradițional românesc și înțeleg importanța acestei zile. Pacea, unirea și armonia trebuie să ne caracterizeze pe toți și credem că și elevii noștri au dat dovadă de acest lucru.

Detalii eveniment

 • Data eveniment/activitate

  25 Nov 2022

 • LocaȚie

  Casa de cultură - Dumbrăvița

 • Detalii suplimentare

  0256 21 42 74

 • Etichete

  1 Decembrie- ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI